Czy wiesz, że... #18

... 1 lutego 2017 roku miał miejsce pierwszy ślub pary homoseksualnej w Kościele Norweskim (Den norske kirke)?

Sakramentalne tak powiedzieli sobie w nocy z 31.01.2017 r. na 01.02.2017 r. Kjell Frølich Benjaminsen (63 l.) i Erik Skjelnæs (70 l.). Para żyła w konkubinacie od 36 lat. Uroczystość odbyła się w kościele Eidskog w Hedmark. Ceremonia odbyła się o tak specyficznej porze, ponieważ z dniem 1.02.2017 r. w Kościele Norweskim zaczęła obowiązywać nowa, dostosowana do zmian, liturgia zawierania małżeństw. Nowa liturgia została zatwierdzona na tegorocznym spotkaniu Kirkemøtet 25-31.01.2017 r.

http://www.aftenposten.no/norge/Forste-homofile-par-viet---i-samme-sekund-som-loven-tradte-i-kraft-614230b.html#&gid=1&pid=1


http://www.aftenposten.no/norge/Forste-homofile-par-viet---i-samme-sekund-som-loven-tradte-i-kraft-614230b.html#&gid=1&pid=3

W roku 2016 najwyższy organ w Kościele Norweskim, Kirkemøtet, (można go porównać do Synodu) zdecydował, że od 2017 roku pary jednopłciowe będę mogły zawrzeć małżeństwo w kościele. Na 115 osób głosujących przeciwnym temu pomysłowi były 32 osoby. Nad sprawą legalności zawierania ślubów kościelnych debatowano w Kościele Norweskim od dawna. I tak, np. w 2014 r. podczas ówczesnego Kirkemøtet, większość reprezentantów w nim zasiadających była przeciwna temu pomysłowi.

Zgodnie z nowym prawem kościelnym pastor ma prawo odmówić udzielenia ślubu parze homoseksualnej, jeśli sam nie zgadza się z wprowadzonymi regulacjami, które kłócą się z jego lub jej rozumieniem małżeństwa. W takiej sytuacji para będzie musiała znaleźć innego pastora.

*zdjęcia pochodzą z aftenposten.no

3 komentarze:

 1. Bardzo mi się nie podobają dwie rzeczy: to, że pastorowi jak się nie podoba czy księdzu to może odmówić itd. To jest sprawa tej pary, w jaki sposób chcą żyć. Uważam, że w każdym kraju powinni mieć do tego prawo, nawet do ślubu, choć osobiście uważam, że nie trzeba brać ślubu, by być szczęśliwym. Niestety, to prowadzi do drugiej rzeczy, która mi się nie podoba - bez ślubu, w świetle prawa, jesteśmy obcymi sobie osobami, nawet jakbyśmy żyli ze sobą przez 40 lat... I tfu tfu odpukać jedna osoba trafia do szpitala, a druga nie może się nic dowiedzieć, zrobić, zadecydować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do pierwszej sprawy. Jako, że nie wszyscy w Norweskim Kościele byli zgodni, co do nowego prawa oraz biorąc pod uwagę wolność jednostki, zatwierdzono taka możliwość. Co do drugiej sprawy. W Norwegii od 2009 roku dozwolone są małżeństwa cywilne par homoseksualnych i maja te same prawa, co małżeństwa heteroseksualne. Nie ma więc problemu, o którym wspomniałaś.

   Usuń
 2. Phi, wielkie mi mecyje. Słowacy poszli dużo dalej! ;) http://siupy.com/gratulujemy-slowacji-zoofile-moga-teraz-legalnie-adoptowac-dzieci/

  OdpowiedzUsuń