Czy wiesz, że... #17

... ze współczesnych badań statystycznych dotyczących religijności Japończyków wynika, że całkowita liczba wyznawców dwóch najważniejszych religii Japonii, buddyzmu i sintoizmu, jest większa niż liczba ludności tego kraju?

zdj. http://global.britannica.com/ - Torii (brama) przy wejściu do sanktuarium Shinto na górze Hakone.
Rozbieżność ta spowodowana jest tym, że wielu mieszkańców Archipelagu Japońskiego wypełniając ankietę odnośnie wiary, deklaruje swoje przywiązanie zarówno do buddyzmu jak i shintō. I nikt nie widzi w tym fakcie nic dziwnego i gorszącego :) Japończycy od wieków żyją  hołdując temu dualizmowi, więc czemu współcześnie mieliby tego zaprzestać? Shintō narodziło się i rozwinęło w Japonii, buddyzm przywędrował do Kraju Kwitnącej Wiśni z Chin i Korei i z czasem uległ zmianom wchłaniając czysto japońskie wierzenia i tradycje. Obecnie religia ma jednak niewielki wpływ na życie duchowe Japończyków, to bardziej przestrzeganie pewnych tradycji i obrządków.

8 komentarzy:

 1. o tym ze jest ich weicej nie wiedzialam, bo nie pomyslalam. haha Lecz to ze potrafia dwie religie na raz to raczej u nich norma. Czekam na kolejne czy wiesz ze :D

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo fajnie i nikt ich za to nie potępia, a swoją drogą poczytałabym o tych religiach, bo jestem ich ciekawa;) Czy może chcialoby Ci się o tym napisać? Zawsze lubię Twoje teksty na takie tematy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tusiu, zastanawiałam się nad tym żeby coś o nich napisać, nawet sobie materiałów trochę pozbierałam i stale, jak coś mi w oczy/ręce wpadnie to sobie zaznaczam, ale to dużo materiału. Nie wiem, czy dałabym radę to uprościć i jednocześnie ująć wszystko, co należy w poście. Ale może kiedyś, kiedyś ;)

   Usuń