Nowości wydawnicze Wydawnictwa Psychoskok

W przedświątecznym biegu, w tym także w celach poszukiwawczych (prezentów, które zachwycą), chciałabym abyście zerknęli na kilka ciekawych nowości, jakie pojawiły się w Wydawnictwie Psychoskok. Wszak książka to bardzo dobry pomysł na prezent :)

„Kobiety Afryki – obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały”
Autor: Jadwiga Wojtczak-­ Jarosz

„Kobiety Afryki – obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały” Jadwigi Wojtczak – Jarosz, to barwna opowieść o życiu polskich naukowców w Nigerii pod koniec lat siedemdziesiątych, pogrążonej w domowej wojnie Biafrańskiej. Nie sposób przemilczeć tego co zobaczyli, a są to prawdziwe wydarzenia widziane również oczyma autorki. Spotkali się z zupełnie odmienną od europejskiej kulturą, religią oraz postawą światopoglądową. Brak prądu czy wody to dla człowieka zachodu rzecz niezrozumiała, a dla Nigeryjczyków posiadanie butów, czy białej koszuli jest skarbem.
Książka opisuje codzienne perypetie związane z nauczaniem studentów, organizowaniem wody pitnej, czy zwiedzaniem i poznawaniem tak różnej od europejskiej flory i fauny. Powieść jest hołdem złożonym afrykańskim kobietom, pracującym ciężej od mężczyzn, często okaleczanych, często zbyt biednych, by wychować zdrowe dzieci. To także opowieść o niezwykle utalentowanych studentach – z niezwykłą pamięcią i chęcią do nauki. „Kobiety Afryki...” to książka dla wszystkich ciekawych świata, chcących poznać odmienną kulturę, inny sposób myślenia, a także codzienne życie tamtejszej ludności oraz poszukiwaczy przebywających na naukowej „emigracji”. To z jednej strony niezwykłe przeżycia i wspomnienia egzotycznych widoków, a z drugiej biedy i głodu. Poznając niezwykłe losy bohaterów – spojrzysz na świat innymi oczyma.

„Wywiad ze śmiercią”
Autor: Michał Wancerz

"Wywiad ze śmiercią” Michała Wancerza to książka na zasadzie rozmowy przeprowadzonej z mężczyzną, który w wyniku wypadku samochodowego poniósł śmierć, jednak po czterech godzinach powraca do świata żywych. Podłączony był do najnowszej aparatury monitorującej wszelkie funkcje życiowe, które ewidentnie stwierdzały zgon pacjenta. Najciekawsze jednak jest to, ze ów człowiek powrócił z innego świata bogatszy o wiedzę nam nieznaną, a którą postanowił się
z nami podzielić, pozostając jednak osobą anonimową. Tajemniczy rozmówca twierdzi, że wie jak powinniśmy żyć, wie jak wygląda nasze życie po śmierci i co wydarzy się w przyszłości. Posiada też ponoć wiedzę dotyczącą naszego miejsca we Wszechświecie oraz na temat naszej duchowości i cielesności. Książka na pewno wzbudzi wiele kontrowersji w środowiskach religijnych i naukowych lub zostanie przez nie zignorowana, czego świadom jest sam autor – Michał Wancerz i jego anonimowy rozmówca. Można ją przeczytać zachowując dystans do zawartych w niej treści i potraktować jako ciekawostkę, ale równie dobrze można uwierzyć w przekazywane w niej informacje. To oczywiście indywidualna sprawa wyboru, ale też umiejętności perswazyjnych głównego bohatera.


„Łosoś a la Africa”
Autor: Michał Krupa

„Łosoś a la Africa” Michała Krupy to kolejna powieść autora, a w zasadzie kontynuacja wcześniejszych losów głównych bohaterów, które przedstawione zostały w książce „Łosoś norwesko – chiński”. Jednak fabuła nie jest ściśle związana z pierwszym tytułem, gdyż stanowi odrębny repertuar przygód i perypetii. Tym razem dzięki bohaterom przenosimy się do Afryki, a konkretnie do regionu, gdzie ma miejsce wojskowa misja pokojowa. Stacjonują tam głównie wojska polskie i amerykańskie, a ich przedstawiciele weszli w konflikt z rdzennym afrykańskim plemieniem, co rodzi szereg zabawnych, ale też mrożących krew w żyłach skutków. Powieść ta jest historią pełną zwrotów akcji, sensacyjnych wydarzeń, komicznych postaci, ale przede wszystkim wytrawnego humoru. Niemożliwym jest, aby czytając tę książkę nie uśmiać się do łez. Autor w sposób kunsztowny z dużą dozą śmiechu opisuje ludzi, wydarzenia i relacje międzyosobowe. Oto fragment: „Dąb. Można by wiele o nim opowiadać. Nie był może bystry w działaniach operacyjnych, nie był też może zbyt rozwiniętym człowiekiem, z którym można by podjąć ciekawą dyskusję o sensie istnienia ludzkości na Ziemi, ale był niezrównany w pędzeniu bimbru. Z czego on go robił? Tego nie wiedział nikt i dlatego stał się mimochodem najbardziej strzeżonym członkiem naszego plutonu. A bimber spod jego ręki był przedni. Nawet amerykańcy ustawiali się w zapisy, by za grube dolary dostać choć manierkę”.

„Na krawędzi słońca i cienia...”
Autor: Renata Grześkowiak
„Na krawędzi słońca i cienia...” Renaty Grześkowiak to debiutancka książka autorki. Poetka w swych wierszach pisze jakby na przekór modom i trendom, przedstawia prawdę o metafizycznych przeżyciach, nie zamykając oczu na zło. Jednocześnie ów poezja jest radosną nowiną, gdyż mówi, że cierpienie nie zawsze jest nieszczęściem, ale często jest dojrzewaniem do mądrości. Próbą wierności. Najlepszą drogą, żeby nauczyć się miłości, jest przyjaźń. Żeby tak się jednak stało, trzeba najpierw nauczyć się tej przyjaźni, a tego tak naprawdę możemy nauczyć się w rodzinnym domu, w którym miłość ma swoje należne miejsce. Autorka bada w swych tekstach granice pomiędzy istniejącym i nieistniejącym, pomiędzy rzeczywistym i wyobrażonym, rozmyśla też nad kruchością życia i przemijaniem czasu, a więc dotyka najbardziej tajemniczych kwestii ontologicznych. Twórczość poetycka Renaty Grześkowiak to nic innego jak promocja miłości do drugiego człowieka. Ta niezwykle subtelna kobieta opowiada o ludzkim sercu i duszy, a głównie o jej „ulotności” wierząc, że bycie dobrym ma sens. W poezji tej jest wiele erotyki i nawet ona zmierza do czegoś nowego i nieokreślonego, które jest bardzo intymne i osobiste. Ta poezja rozbudza i kształtuje wrażliwość zwłaszcza w dzisiejszym zmaterializowanym świecie. Pokazuje, czy ta poezja przetrwa próbę czasu, czy zmieni coś w jej życiu, stanie się czymś prawdziwym, czy okaże się , że była tylko zjawiskiem pozornym?


„Huna i Ho'oponopono: Starożytna wiedza współcześnie”
Autor: Wojciech Filaber

„Huna i Ho'oponopono: Starożytna wiedza współcześnie” Wojciecha Filabera to swojego rodzaju przewodnik po systemach wewnętrznego umacniania oraz zachowania harmonii ciała, umysłu i ducha. Autor próbuje wytłumaczyć współczesnemu przedstawicielowi cywilizacji zachodniej czym są Huna i Ho'oponopono. Huna to starożytna hawajska nauka o wewnętrznej świadomości i energii życia, umożliwiająca człowiekowi umocnienie, stabilizację, osiągnięcie harmonii oraz stanu bogactwa. Dzięki temu sposobowi myślenia praktykując Hunę, człowiek jest w stanie odkryć swoją prawdziwą naturę i właściwy sposób bycia. Natomiast Ho'oponopono to starożytna nauka, która zakłada, że każda osoba z natury jest kompletna i poprawnie funkcjonująca, że każdy od urodzenia wyposażony jest w wewnętrzną energię, siłę, ale też w wewnętrzne światło niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania w życiu. Celem tej nauki jest sprostowanie i przywrócenie naturalnego stanu ciała, ducha i umysłu oraz zintegrowanie tych trzech komponentów człowieczeństwa. Autor przybliżając człowiekowi te starożytne nauki przekonuje, iż każdy człowiek jest kreatorem swojego bytu oraz, że jest odpowiedzialny za swoje życiowe doświadczenia. Co więcej, każda osoba jest indywidualnym twórcą wszelkich stanów, które wewnątrz wytwarza i odpowiada za swój umysł.

Mam nadzieję, że coś Was zainteresowało z zaprezentowanych nowości wydawniczych, bo ja już coś dla siebie znalazłam :)

14 komentarzy:

 1. Na pierwszą książkę mam wieelką ochotę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsza i ostatnia brzmią ciekawie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beti G. to zachęcam do bliższego poznania się z nimi :)

   Usuń
 3. Wywiad ze śmiercią wydaje się nawet interesujący!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuję się pod zdaniem Tusi. :) Intrygująca tematyka. :)

   Usuń
  2. Może któraś z nas ją przeczyta i będzie się mogła podzielić swoimi wrażeniami :)

   Usuń
 4. ,,Kobiety Afryki" muszę przeczytać koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alicjo, to koniecznie daj znać, jak wrażenia po lekturze :)

   Usuń
 5. Właśnie sobie uświadomiłam, że chyba jeszcze nie czytałam żadnej książki tego wydawnictwa, ale pierwsza pozycja kusi... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest tyle wydawnictw! Sądzę, że Psychoskok ma sporo ciekawie zapowiadających się książek, w tym także „Kobiety Afryki – obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały”.

   Usuń
 6. Kobiety Afryki całkowicie do mnie przemawia. Zapamiętam tytuł :)
  www.krzywaprosta.pl

  OdpowiedzUsuń