Nowości Wydawnictwa Universitas

Poczesne miejsce w mojej domowej biblioteczce zajmują trzy tomy "Estetyki japońskiej" wydanej przez Wydawnictwo Universitas (wznowionej kilka lat temu ku mojej ogromnej radości). Nie jest to jedyny tytuł, który ukazał się nakładem tego wydawnictwa, jaki można znaleźć wśród moich zbiorów księgarskich, lecz jeden z najukochańszych. W dodatku jest on dowodem na to, że wśród książek Universitas można znaleźć prawdziwe perełki. Dziś chciałam Wam pokazać niektóre z nowości wydawniczych Wydawnictwa Universitas, na które, moim zdaniem, warto zwrócić uwagę. (Książki tego wydawnictwa można kupić zarówno w papierowej wersji, jak i elektronicznej.)

"Mengele. Polowanie na anioła śmierci"
Autor: Gerald L. Posner, John Ware
Rok wydania: 2000, 2014
ISBN: 97883-242-2622-1; wyd. elektron.: 97883-242-1945-2
Liczba stron: 420
Okładka: miękka ze skrzydełkami


Dr Josef Mengele, osławiony nazistowski zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za wysłanie tysięcy osób do komór gazowych Auschwitz i za okrutne eksperymenty na setkach więźniów, zniknął po drugiej wojnie światowej. W 1985 jego szczątki ekshumowano w Ameryce Południowej. Autorzy po przestudiowaniu ponad 5 000 stron osobistych zapisków Josefa Mengelego podjęli próbę zrekonstruowania historii jego życia: dzieciństwo w Niemczech, Auschwitz aż po wygnanie, nie pomijając ucieczki z Europy do Ameryki Południowej, gdzie spędził ponad 30 lat. Autorzy dowodzą, że Mengele korzystał z pomocy rozległej siatki ludzi, którym zawdzięczał paszporty, schronienie i pieniądze, którzy pomogli mu w zmyleniu pościgu. Autorzy pokazują, że zarówno Niemcy Zachodnie jak i Izrael co najmniej dwukrotnie mieli okazję go schwytać.

***
"Nie tylko Anna Frank"
Autor: Diane L. Wolf
Tłum.: Andrzej Goździkowski
Rok wydania: 2014
ISBN: 97883-242-2373-2
Liczba stron: 364+12 il.
Okładka: miękka ze skrzydełkami


Wizerunek ukrywanych przed nazistami żydowskich dzieci został ukształtowany przez losy Anny Frank, której dom – najchętniej odwiedzane przez turystów miejsce w Holandii – stał się swoistym sanktuarium pamięci o Holocauście. Historia Anny Frank nadal wprawdzie jest omawiana i analizowana, jednak niniejsza książka ukazuje, że jej doświadczenia – jako dziecka ukrywanego w Holandii w czasie II wojny światowej – bynajmniej nie były typowe. Opierając się na wywiadach z siedemdziesięcioma osobami o żydowskich korzeniach, które jako dzieci ukrywane były w aryjskich rodzinach holenderskich, Diane L. Wolf kreśli fascynujący portret tej grupy ocalonych z Holocaustu. Ich doświadczenia były często diametralnie różne od przeżyć osób, które znalazły się w obozach koncentracyjnych.

Diane L. Wolf – autorka nagrodzonej książki Factory Daughters: Gender, Household Dynamics, and Rural Industrialization in Java (UC Press), redaktor pracy zbiorowej Feminist Dilemmas in Fieldwork oraz współredaktor tomu Sociology Confronts the Holocaust: Memories and Identities in Jewish Diasporas. Wykłada socjologię na University of California w Davis.

***

"Meksyk od kuchni. Od Azteków do Adelity"
Autor: Susana Osorio-Mrożek
Tłum.: Małgorzata Jędrusiak, Szymon Jędrusiak, Maria Raczkiewicz
Rok wydania: 2014, wyd. 3 posz. i uzup.
Liczba stron: 400
ISBN: 97883-242-2378-7; wyd. elektron.: 97883-242-2464-7; 97883-242-2023-6
Okładka: miękka ze skrzydełkami


Książka opowiada o meksykańskiej historii z perspektywy kulinarnej, ponieważ gastronomia to jedna z najbardziej charakterystycznych cech kultury Meksyku i zwierciadło jego historii. Meksyk to kraj różnorodny zarówno geograficznie – pustynie, doliny, lasy, selwy, góry i wybrzeża  – jak i etnicznie; to tej różnorodności zawdzięcza swe kulinarne bogactwo. Dawne cywilizacje osiadłe na terenach dzisiejszego Meksyku udomowiły indyka, podjęły uprawy wielu gatunków roślin, takich jak kukurydza, pomidor, fasola, chili, dynia, orzeszki ziemne, awokado, kakao, wanilia , które dziś goszczą na stołach całego świata. W wyniku hiszpańskiej konkwisty meksykańska kuchnia wzbogaciła się o elementy europejskie i nadal, nie tracąc swego charakteru, czerpie inspiracje z całego świata.

Susana Osorio-Mrożek (ur. w Mexico City, Meksyk) - studiowała historię na Universidad Nacional de Mecxico (Mexico City) i archeologię na Uniwersytecie Veracruz. Pracowała w teatrze jako aktorka, reżyser, następnie jako kierownik swojej własnej grupy teatralnej. Jest także specjalistą, teoretykiem i praktykiem w zakresie gastronomii, dietetyki i żywienia. Uczestniczyła w programie badań nad produkcją żywności dla diabetyków w ramach National Association for Diabetic Children od Mexico. W roku 1986 była szefem kuchni dwu czołowych restauracji w Oslo i Stavanger (Norwegia), specjalności meksykańskie i międzynarodowe. W latach 1987-1989 mieszkała w Paryżu, od 1996 do 2008 prowadziła restauracje w Krakowie. Od 2009 mieszka w Nicei.


***

"Zimne opowiadania. Ten, który przyszedł mnie zbawić"
Autor: Virgilio Piñera
Rok wydania: 2014
ISBN: 97883-242-2349-7
Liczba stron: 364
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Seria: LAS AMÉRICAS: NIEZNANA KLASYKA LITERATURY LATYNOSKIEJ


Legenda i klasyk literatury kubańskiej XX wieku nareszcie po polsku!

Zimne opowiadania i Ten, który przyszedł mnie zbawić Virgilia Piñery to jedyne wydane za jego życia tomy opowiadań, zawierające najsłynniejsze teksty autora. Czytelnik znajdzie tu historię mieszkańców pewnego miasteczka, którzy wykrawali sami z siebie mięsne filety; prezydenta, którego zastąpiła kukła; błaźnie, który ośmieszył wszystko, przez co musiał zginąć; sadystycznego filantropa – i jeszcze czterdzieści dwie inne. Piñera  uprawiał prozę utrzymaną w tonie absurdu i groteski, surrealistyczną i pełną czarnego humoru, nie stronił od ciętej satyry i czasami skręcał w stronę bardzo specyficznej fantastyki. Autor zdaje się nie wiedzieć, co to konwencja. Jego opowiadania prowokują i pozwalają zanurzyć się w niesamowitym świecie piñerowskiej wyobraźni, w jego fascynacjach i obsesjach.

Virgilio Piñera (1912-1979), dramaturg i prozaik, przed rewolucją castrowską związany z literackim światkiem Kuby i Argentyny, sławą i uznaniem cieszył przez kilka raptem lat. Prześladowany za orientację seksualną został objęty całkowitym zakazem publikacji na Kubie i dopiero pośmiertnie zyskał międzynarodowe uznanie jako jeden z najwybitniejszych twórców literatury latynoskiej ubiegłego wieku.

Seria „Las Américas: nieznana klasyka literatury latynoskiej” prezentować będzie wybitne dzieła pisarzy z Ameryki Łacińskiej, nigdy wcześniej nie wydane w Polsce.

***
 
"Brak absolutu. Pojęcia dobra i zła w japońskiej popkulturze"
Autor: Dorota Barańska
Rok wydania: 2014
ISBN: 97883-242-2323-7; wyd. elektron.: 97883-242-2462-3; 97883-242-2019-9
Liczba stron: 232
Okładka: miękka ze skrzydełkami


„Zło, moralność i śmierć są nie tylko popularnymi tematami w japońskim folklorze, ale zdają się być wręcz tematem centralnym japońskiej tradycji: niemal każdy festiwal, rytuał i zwyczaj odnosi się do powiązań między żyjącymi a zmarłymi, między żyjącą rodziną, a jej zmarłymi przodkami, między teraźniejszością a przeszłością.” (Michiko Iwasaka, Barre Toelken, Ghosts and the Japanese: Cultural Experience in Japanese Death Legends)

Książka Doroty Barańskej pokazuje, że pojęcia zła i dobra są kluczowymi elementami obecnymi nie tylko w japońskim folklorze, ale w całej kulturze popularnej – od rozrywki ludowej poprzez animację do gier video. Stawia tezę, że kultura rozrywkowa jest niezwykle silnie związana z religiami Japonii, czerpie z buddyzmu, shinto, magii. I choć samo nawiązanie nie jest niczym niezwykłym, niezwykła jest drobiazgowość w przedstawianiu elementów tradycyjnych w nowej formie. Dzięki niej kultura popularna Japonii staje się źródłem do badań nie tylko nad samą kulturą, ale też nad religią, społeczeństwem, moralnością.

***
"W krainie Pierzastego Węża. Historia Meksyku od podboju do czasów współczesnych"
Autor: Karol Derwich
Rok wydania: 2014
ISBN: 97883-242-2348-0; wyd. elektron.: 97883-242-2475-3; 97883-242-2027-4
Liczba stron: 376
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Seria: STUDIA LATYNOAMERYKAŃSKIE UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO


Tequila, burrito, Acapulco, Majowie, „Pancho” Villa, zapatyści… Wielu spotkało się z tymi określeniami - Meksyk staje się państwem coraz lepiej znanym i coraz bliższym. Coraz większa jest też chęć głębszego poznania tego niezwykle interesującego kraju. Pomysł przygotowania niniejszej książki zrodził się pod wpływem wykładów poświęconych problematyce meksykańskiej, realizowanych przez Autora w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Uczestniczą w nich przede wszystkim studenci studiów latynoamerykańskich, ale także i innych kierunków - pragnący poszerzyć swoją wiedzę o Meksyku. Książka ta jest więc próbą wyjścia naprzeciw oczekiwaniom tych wszystkich, którzy z różnych powodów chcą bliżej poznać historię i współczesność tego kraju. 

Karol Derwich – adiunkt w Zakładzie Ameryki Łacińskiej Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Absolwent studiów magisterskich w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. W Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych przygotował rozprawę doktorską poświęconą latynoamerykańskiej polityce Stanów Zjednoczonych. Autor monografii Instrumenty polityki zagranicznej USA wobec państw Ameryki Łacińskiej, 1945 -2000 oraz redaktor tomu Meksyk w XXI wieku. Polityka – społeczeństwo - gospodarka. Uczestnik licznych konferencji krajowych i międzynarodowych, autor artykułów poświęconych współczesnym przemianom politycznym i gospodarczym w Ameryce Łacińskiej oraz stosunkom międzynarodowym w zachodniej półkuli. Obecne zainteresowania naukowe związane są z procesami demokratyzacji w Ameryce Łacińskiej, szczególnie w Meksyku.

***

Czy znaleźlibyście wśród nich coś dla siebie?A może wypatrzyliście coś na stronie wydawnictwa?

16 komentarzy:

 1. wiesz "Mengele. Polowanie na anioła śmierci" i "Brak absolutu. Pojęcia dobra i zła w japońskiej popkulturze" nawet mnie zainteresowały. Nie powiem by były to moje priorytety, ale intrygują;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam nadzieję,wcześniej lub później dorwę obie :)

   Usuń
 2. Dawniej wiele się interesowałam na temat doktora Mengele, dlatego mając okazję na pewną skuszę się na publikację o nim - wcześniej spotykałam się jedynie z ciekawostkami bądź też ze stronami internetowymi poświęconymi jego osobie, ale przyjemniej byłoby przeczytać coś tworzącego jedną, konkretną całość. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również chętnie przeczytałabym o nim książkę.

   Usuń
 3. Universitas to doskonała marka. Miałem w swoim czasie "Paleografię łacińską" którą odsprzedałem koleżance za grosze, cóż, byłem w potrzebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą, co do Universitas :) Szkoda, że musiałeś pozbyć się "Paleografii".

   Usuń
 4. Ciekawe pozycje, szczególnie "Mengele. Polowanie na anioła śmierci"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie może po nią sięgniesz?:) Mam nadzieję, że mnie się to uda.

   Usuń
 5. Dwie pierwsze bym z chęcią przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drugą mam, więc za jakiś czas będzie o niej na blogu :)

   Usuń
 6. Rany, dwie pierwsze pozycje to moje must have i read. :) Dzięki za cynk o tych książkach. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę ;) To teraz już wiesz, gdzie ich szukać :)

   Usuń
 7. Zdecydowanie najbardziej zaciekawił mnie pierwszy tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dwie pierwsze zapowiadają się fantastycznie, ale opowiadania Piñery przebijają wszystko... Intrygujące :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie polecam po nie sięgnąć ☺ Pozdrawiam ciepło!

   Usuń