Wiosenne Tanie Czytanie z Universitas

Co prawda kalendarzowa wiosna zamieniła się w kalendarzowe lato, jednak nadal macie możliwość skorzystać w wyjątkowej promocji na stronie księgarni internetowej Wydawnictwa Universitas - Wiosennego Taniego Czytania. Możecie sobie sprawić miły pożegnalny prezent na zakończenie wiosny :) Wśród promocyjnych tytułów wypatrzyłam między innymi te pozycje:

"Nowy film japoński"
Krzysztof Loska
Rok wydania: 2013
ISBN: 97883-242-2245-2; wyd. elektron.: 97883-242-1900-1
Liczba stron: 428
Okładka: miękka ze skrzydełkami
 
       
Nowa książka Krzysztofa Loski poświęcona jest kinematografii japońskiej ostatniego półwiecza. Autor rozpoczyna od analizy filmów nowofalowych i pojawienia się kina niezależnego, rozważając te zjawiska w szerokim kontekście kulturowym, następnie przechodzi do omówienia dokonań artystycznych reżyserów młodego pokolenia, którzy debiutowali w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, czyli w okresie głębokich przemian prowadzących do narodzin społeczeństwa ponowoczesnego. Loska charakteryzuje wpływ estetyki nowofalowej na kino gatunkowe – filmy samurajskie, gangsterskie i erotyczne – zwraca też uwagę na obecność nowatorskich rozwiązań formalnych, modernistycznych strategii przedstawiania oraz szereg odniesień do literatury pięknej i teatru, zarówno klasycznego (kabuki, bunraku), jak i współczesnego (post-shingeki).

Krzysztof Loska – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor Instytutu Sztuk Audiowizualnych, zajmuje się filmem japońskim i kulturą współczesną, autor licznych publikacji naukowych, w tym dziesięciu książek, m.in.: Dziedzictwo McLuhana. Między nowoczesnością a ponowoczesnością (2001), Hitchcock – autor wśród gatunków (2002),  David Cronenberg: rozpad ciała, rozpad gatunku (2003, wspólnie z Andrzejem Pitrusem), Tożsamość i media. O filmach Atoma Egoyana (2006), Poetyka filmu japońskiego (2009), Kenji Mizoguchi i wyobraźnia melodramatyczna (2012).

***
"Historia Hiszpanii"
Autor: Julio Valdeón Baruque, Manuel Tuñón de Lara, Antonio Dominguez Ortiz
Tłum.: Szymon Jędrusiak
Rok wydania: 2012
ISBN: 97883-242-1754-0; wyd. elektron.: 97883-242-1942-1
Liczba stron: 668
Okładka: miękka ze skrzydełkami
 

Pasjonująca synteza dziejów wielkiego narodu europejskiego – łączy naukowy rygor z popularyzatorską ambicją, pragnieniem dotarcia do jak najszerszego grona odbiorców zainteresowanych przeszłością krainy rozciągającej się za Pirenejami. Autorzy zgłębiają historię kraju, który wydał geniuszy światowej kultury, włączył w obręb chrześcijańskiej cywilizacji wielkie przestrzenie Nowego Świata, zrodził uniwersalne archetypy konkwistadorów i mistyków, Wielkich Inkwizytorów i Książąt Niezłomnych, mit Don Kichota, Rycerza Smętnego Oblicza, oraz Don Juana, uwodziciela z Sewilli. Nowoczesne kompendium, opracowane przez trójkę wybitnych uczonych, obejmuje dzieje Hiszpanii od czasów rzymskich i średnio-wiecznych, przez renesans, oświecenie i rewolucję liberalną XIX wieku, aż do dyktatury generała Franco.
 ***
"Polscy świadkowie GUŁagu. Literatura łagrowa 1939-1989"
Autor: Izabella Sariusz-Skąpska
Rok wydania: 2012, wyd. 3
ISBN: 97883-242-2229-2; wyd. elektron.: 97883-242-1868-4
Liczba stron: 480
Okładka: miękka ze skrzydełkami
"We wrześniu 2012 w Bykowni pod Kijowem poświęcono Polski Cmentarz Wojenny. W lesie znanym jako wielkie cmentarzysko ofiar stalinowskiej Wielkiej Czystki 1937, u stóp drzew, które pamiętają tamte straszne czasy, pojawiły się granitowe tabliczki z polskimi nazwiskami, datami urodzin, stopniami wojskowymi i policyjnymi, z funkcjami, jakie w II Rzeczypospolitej pełnili ci ludzie. W stóp bykowniańskich sosen i brzóz granitowe tabliczki epitafijne opowiadają historię 3435 osób, należących do Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Po 72 latach od zbrodni tabliczki lśnią w słońcu i opowiadają historię każdej z Ofiar. Rodziny Katyńskie – córki i synowie, wnuki i prawnuki - przywiozły tutaj z Polski kwiaty i biało-czerwone wstążki, na symbolicznych mogiłach pojawiły się woreczki z polską ziemią i fotografie rodzinne, różańce i kopie obrazów, którego wiszą w dalekich domach... Snuje się opowieść.
Nazajutrz po poświęceniu czwartego – po Katyniu, Charkowie i Miednoje – cmentarza katyńskiego wsłuchiwałam się w opowieści granitowych epitafiów, wędrując ścieżką otaczającą polską nekropolię pod Kijowem. Parokrotnie mijałam dziwne zawiniątko, aż wreszcie przyjrzałam się bliżej: ktoś położył tutaj książkę. To były wspomnienia Urszuli Muskus, wersja anglojęzyczna jej książki Długi most. Tekst pisany w latach 60., został wydany pośmiertnie, a zawiera historię uwięzienia i zesłania, które autorce zabrały wiele lat życia: od 1939 do 1956. Ktoś (zapewne wnuczka lub prawnuczka) przywiózł to świadectwo i na karteczce dopisał prośbę do przechodnia, aby zabrał książkę, przeczytał i podał dalej. Widok od lat znajomego tekstu, widzianego w tak niezwykłych okolicznościach i otoczonego takim przesłaniem, upewnił mnie, że nie można ustawać i trzeba nadal opowiadać o tym, czego doświadczyli polscy świadkowie GUŁagu w odległych już wprawdzie, ale wciąż nieznanych do końca latach.
Niniejsza książka to pisany przed laty i uzupełniany rekonesans wśród tekstów polskiej literatury łagrowej – o odmienności przestrzeni „innego świata”, do jakiego po 1939 roku trafili obywatele Rzeczypospolitej, o innym „czasie”, który liczyli jako łagiernicy i zesłańcy, i wreszcie o innych ludziach, których „tam” spotkali. Nie chcieli epatować doświadczonym złem ani doznanym cierpieniem. Pisali, aby zachować pamięć. Warto czytać ich świadectwa i pamiętać”.
 Izabella Sariusz-Skąpska
 ***

"Igraszki literackie polonistów.Antologia"
Red.: Henryk Markiewicz, Michał Rusinek
Rok wydania: 2012
ISBN: 97883-242-1799-1; wyd. elektron.: 97883-242-2453-1
Liczba stron: 264
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Oto wybór tekstów autorstwa polonistów związanych z siedmioma ośrodkami naukowymi: w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie, Katowicach i Poznaniu. Znajduje się tu szeroki wachlarz gatunków: od retorycznych laudacji, toastów i wykładów (a właściwie ich parodii), przez literackie pastisze, fraszki, limeryki, epitafia, bajki, aż po formy nowoczesne, jak moskaliki czy esemesy. Mogą one zainteresować nie tylko studentów polonistyki, zgłębiających „inną” twórczość swoich poważnych profesorów oraz środowiskowe poczucie humoru, ale i tzw. szerszego odbiorcę. Należą one bowiem do zapomnianego, ale wracającego powoli do łask rodzimych Czytelników, niepoważnego nurtu literatury.

***
"Wampiry i wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności"
Autor: Erberto Petoia
Tłum.: Bogumiła Bielańska, Jolanta Kornecka, Nicole Korzycka, Monika Małecka, Aneta Pers
Rok wydania: 2012
ISBN: 97883-242-2221-6; wyd. elektron.: 97883-242-1946-9
Liczba stron: 376
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Kompendium wiedzy o wampirach i wilkołakach występujących w literaturze, sztuce i filmie, ilustrowane fragmentami tekstów literackich i przedstawieniami graficznymi. Obejmuje dzieje wampirów od antyku po XX wiek oraz uwzględnia mitologie germańskie, słowiańskie, romańskie, skandynawskie, węgierskie.
Wilkołactwo i wampiryzm, dwa aspekty mitu przemiany człowieka w niebezpieczną, „obcą” istotę, to fascynujący fenomen szeroko rozumianej historii kultury. Erberto Petoia śledzi wyobrażenia wampira i wilkołaka występujące zarówno w literaturze (od Homera, Petroniusza, Owidiusza, po Polidoriego, Hoffmana, Stokera, Pavesego...), jak i w wyobraźni ludowej. Ten przegląd jest wynikiem skrupulatnych badań naukowych (m.in.: lingwistycznych, kulturowych, psychopatologicznych), pozostając jednocześnie zapisem niezwykłej przygody w krainie ludzkiej wyobraźni – przygody odbywającej się zarówno w czasie (od dzieł klasycznych do wytworów kultury masowej), jak i przestrzeni (w krajach skandynawskich, we Francji, Włoszech, Rumunii, wśród ludów słowiańskich...). Poprzez itinerarium trwające tysiąc lat i przebiegające przez najważniejsze kultury europejskie, niniejsza książka prezentuje historię tych dwóch niepokojących zjawisk, których personifikacje poruszały duszę ludzką począwszy od zamierzchłych czasów i które były obecne w prawie wszystkich kulturach.

Uważane za postacie demoniczne jeszcze w czasach nie tak odległych, wilkołaki i wampiry dotarły do naszych czasów ze świata starożytności klasycznej poprzez średniowiecze. Sposób postrzegania wampirów i wilkołaków w kulturze zachodnioeuropejskiej silnie zależał i nadal od znaczenia nadawanego im przez teologię i demonologię katolicką. W kulturze współczesnej częściowo utraciły one swój aspekt groźnych i tajemnych postaci z piekła rodem, a oświetlone światłem „Boga rozumu”, są badane jako przedstawiciele zjawisk zarówno kulturowych, jak i patologicznych i dodatkowo umieszczane w kontekście problematyki wierzeń dotyczących transformacji człowieka w zwierzę. W ten sposób również wampir, ze względu na to, że żywi się krwią, jest często traktowany jak postać zwierzęca.
Za głośną postacią Hrabiego Drakuli i mniej znanych likantropów literackich, mamy do czynienia z długą tradycją i ogromnym dziedzictwem kulturalnym legend, postaci demonicznych i przerażających (niekiedy postaci historycznych). Są to projekcje odwiecznych lęków, które w ciągu stuleci obecne były w Europie, znajdując w końcu właściwą interpretację dzięki badaniom antropologów czy psychopatologów.
*** 
Sama skusiłam się już na dwa tytuły z tej promocji, w tym na jeden, który znajduje się w niniejszym poście, ale przyznam, że zastanawiam się nad kolejnymi :) A Was, zainteresowało coś?

23 komentarze:

 1. Tytuł o wampirach z chęcią bym poczytała. Interesuję się tą tematyką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednym z tytułów, na która ja się skusiłam, jest właśnie ta książka o wampirach i wilkołakach :)

   Usuń
  2. ja podobnie jak Awiola z tych pozycji wybrałabym wampirzą;) co do reszty to po prostu nie moje klimaty;) Obłowiłaś się jak nic ;P

   Usuń
  3. Nic tylko Wam wampiry i wilkołaki w głowie :P To zaledwie niewielka część z książek, które można znaleźć w tej promocji, może inne wydałyby Ci się bardziej interesujące.
   Marta, trzeba korzystać z promocji! :D

   Usuń
 2. Chętnie przeczytałabym wszystkie te książki, ale jak na razie nie stać mnie na ich kupno. Ostatnie wizyty w księgarni wyczyściły mój portfel do cna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Franca, zaglądaj do promocji, może stwierdzisz, że jednak dasz radę wyskrobać jeszcze kilkanaście, czy dwadzieścia kilka złotych :) Ale rozumiem Twój ból, ja mam podobnie, zawsze czyszczę konto i portfel całkowicie, gdy idzie o wydawanie pieniędzy na książki :)

   Usuń
 3. Wilkołaki i wampiry to nie moja branża ;), ale reszta pozycji do "wzięcia":))) Czekam na Twoje recenzje. Serdeczności :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Izabelko, to proponuję Ci znaleźć chwilkę i sobie przejrzeć wszystkie promocyjne tytuły, bo ja miałam lekki problem żeby zamieścić tu tylko kilka książek :) Baw się dobrze i odpoczywaj na urlopie :) I oby Wam pogoda się poprawiła!

   Usuń
 4. Dziś już padam, ale jak nie zapomnę to zajrzę jutro.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe książki! Z chęcią zapoznam się z nimi w przyszłości...Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uważam, że to bardzo ciekawe książki :) A jest tego więcej! Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. "Igraszki literackie polonistów" brzmią genialnie:) Ale wampirami i wilkołakami też bym nie pogardziła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz racje, fragmenty "Igraszek" też zachęcają, by po nie sięgnąć :)

   Usuń
 7. O GUŁAGU chętnie bym poczytała, muszę zerknąć na tę stronę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajrzyj, zajrzyj :) Z tego, co kojarzę, to tam była jeszcze jedna książka o podobnej tematyce.

   Usuń
 8. Promocji na książki nigdy dość! :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Odpowiedzi
  1. Ja już swoją mam :D Teraz Twoja kolej :D

   Usuń
  2. Czekam na recenzję, bo mnie też zaciekawiła! :)

   Usuń
  3. A ja mam tyle do czytania! Może jednak następnym razem, gdy stanę przed dylematem, co czytać w pierwszej kolejności, sięgnę właśnie po książkę o wampirach i wilkołakach :)

   Usuń