Czy wiesz, że ... #2

... za protoplastów współczesnej Rosji uznawani są szwedzcy wikingowie?

Współczesna Rosja to kraj rozległy geograficznie, o długiej, bogatej i pełnej tajemnic historii. Rosjanie wywodzą nazwę swojego kraju od nazwy Ruś. Z kolei nazwę Ruś wywodzą od, np. słowa rossieje (rozsiane, daleko) lub od plemiona Roksolanów. Jednak już od jakiegoś czasu większość językoznawców oraz historyków jest pewna, że nazwa Ruś pochodzi od ugrofińskiego słowa Ruotsi, oznaczającego „mieszkańców wybrzeża". Tym słowem do dnia dzisiejszego nazywani są przez Finów Szwedzi. 
Fakt ten ma dowodzić, że to właśnie z terenów Szwecji przywędrowali założyciele Rusi. (Ale nie tylko ten, również odnalezione zapiski kronikarskie). Wikingowie byli nie tylko grabieżcami i wprawionym w bojach wojownikami wpadającymi w szał bitewny, jak widzi ich większość, ale byli też zmyślnymi handlarzami i kolonizatorami. Wikingowie szwedzcy, nieustraszeni poszukiwacze dostępu do najlepszych szlaków handlowych i dobrego zysku już od dawna zapuszczali się na wschód. Oczywiście zakładali na tych terenach swoje bazy wypadowe (m.in. w okolicach jeziora Ładoga, czy w pobliżu Lipawy w Grobinie). Ruryk, uważany za założyciela i pierwszego władcę Rusi, pochodził prawdopodobnie nie tyle ze Szwecji, co z Jutlandii, ale trzymał z wikingami i być może sam wchodził w skład jakiejś drużyny. Ruryk uważny jest za założyciela Nowogrodu. Część wikingów parła dalej w głąb lądu, gdzie ufortyfikowała istniejący już gród Kijów i skąd prowadziła dalsze rajdy, nawet na Morze Czarne. Następca Ruryka, Oleg, zajął Kijów i przeniósł do niego swoją siedzibę. Wikingowie wymieszali się z miejscową ludnością, również ze Słowianami, i tak dali początek Wielkiej Rusi Kijowskiej :)
Tak to wyglądało w wielkim skrócie i uproszczeniu :D

2 komentarze:

 1. Tak jest! No i Ruryk wódz Waregów założył i dał nazwę najważniejszej dynastii Rusi - Rurykowiczom. :) Istnieją też spekulacje, jakoby nasz drogi Mieszko nie był tak serio Mieszkiem Polanem, ale wikingiem Dago. :) Co prawda, dawno już te ploty obalili, ale co tam - fajnie pomyśleć, że nasi pra-pra... mogli wywodzić się od normańskich wojowników. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jakiż to musi być szok dla wielkiego imperium, które od wieków miało taką cudną historię o pochodzeniu swojego państwa i nagle, łups, wszystko się wali, bo co raz więcej historyków, skłania się ku wersji przeze mnie przedstawionej :)
   Tak, też słyszałam, że Mieszko to żaden Słowianin :) Zresztą Ci nasi pierwsi królowie i książęta to niezłe gagatki były. I pasują jak ulał do obrazu wikingów :)
   Wyobraźnia działa, szczególnie, że trudno odnaleźć bogate źródła, czy to pisane, czy archeologiczne.

   Usuń