Norwegia świętuje!

Gratulerer med dagen! Jeg ønsker deg/ dere alle en fin 17.mai! 
Tego typu pozdrowienia będzie można dziś usłyszeć na norweskich ulicach i w norweskich mediach. Te słowa od wczoraj są najczęściej powtarzane na wszelkich norweskich stronach internetowych.
17 maja jest dla Norwegów bardzo ważnym dniem. To właśnie 17 maja 1814 r. w Eidsvoll została uchwalona przez Zgromadzenie Konstytucyjne konstytucja Królestwa Norwegii .Tego samego dnia, książę Christian Frederik, został wybrany na króla Norwegii.
Konstytucja norweska jest inspirowana Deklaracją niepodległości Stanów Zjednoczonych. Ustawa zasadnicza Norwegii opierała się na tradycjach rewolucji francuskiej oraz angielskiego systemu parlamentarno-gabinetowego. Konstytucja ta obowiązuje do dziś, oczywiście z wprowadzonymi na przestrzeni lat, zmianami. Norweski Parlament (Storting) po raz pierwszy obchodził Święto 17 maja dopiero w 1836 r.
17 maja to również Święto flagi.  I rzeczywiście tego dnia prawie każdy dom przystrojony jest norweską flagą, na każdej wystawie sklepowej są nie tylko norweskie flagi, ale i często asortyment oferowany przez sklep jest aranżowany w barwach flagi norweskiej. Flagi to także nieodłączny element wszelakich parad/pochodów organizowanych tego dnia, jak Norwegia długa i szeroka. Ponoć fakt silnego przywiązania Norwegów do narodowych barw flagi wynika z istniejącego w czasie II wojny światowej zakazu noszenia na odzieży tych kolorów, urządzania parad i ogólnie obnoszenia się z norweskością. W ten sposób flaga stała się dla Norwegów bardzo silnym symbolem wolności. I stąd zapewne, między innymi, ich umiłowanie do noszenia wszelkich ubrań z widoczną norweską flagą.

Co roku, od 1906 r., Rodzina Królewska gromadzi się w Święto Konstytucji (grunnlovsdagen) na balkonie Pałacu Królewskiego w centrum Oslo i macha do maszerujących w pochodzie dzieci.
Na zdjęciu widoczni są: następca tronu norweskiego książę Haakon wraz z małżonką księżna Mette-Marit oraz  książę Sverre Magnus, księżniczka Ingrid Alexandra i Marius Borg Høiby, syn księżnej z jej poprzedniego związku. Zdjęcie wykonane przed posiadłością następcy tronu w Skaugum, w gminie Asker.
Każdego roku 17 maja Norwegowie tłumnie wylegają na ulice, wznoszą okrzyki, powiewają flagami i chorągiewkami oraz śpiewają świętując.
Ludzie, często ubrani w stroje narodowe (bunad), maszerują w pochodach w rytm orkiestrowej muzyki, a pozdrowienia  okrzyki typu: Hipp hurra for 17.mai!, God 17. ma! lub Gratulere med dagen! rozbrzmiewają zewsząd przez cały dzień. Ci, którzy nie zakładają strojów narodowych przywdziewają swój najlepszy strój świąteczny i przyczepiają do niego wstążki z kolorach norweskiej flagi. Zazwyczaj organizowane są dwa pochody: jako pierwszy pochód dzieci (barnetoget) i jako drugi pochód ludowy (folketoget). Często organizowany jest także trzeci osobny pochód tzw. russetoget - pochód absolwentów szkół średnich.


Bardzo miłym akcentem Święta Konstytucji jest fakt, ze każdy imigrant jest mile widziany i zachęcany do zakładania swojego stroju narodowego/ludowego. Ma to pokazać jak bogatym narodowościowo krajem jest Norwegia. Machanie flagą inną niż norweska nie jest wskazane i nie jest mile widziane. Ciekawa jestem, czy kiedyś uda mi się dojrzeć i rozpoznać wśród świętujących osoby ubrane w nienorweskie stroje ludowe?
Po pochodach zarówno dzieci, jak i dorośli mogą wziąć udział w zabawach, grach i konkursach na świeżym powietrzu, a także spróbować różnych smakołyków (mhhmmmm .... gofry!). Obchodom święta towarzyszą także koncerty i przedstawienia teatralne oraz pokazy strojów ludowych.


* Źródło zdjęć: www.pinterest.com

2 komentarze:

  1. fajnie, ze imigranci tez sie przebieraja :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to miłe. Niestety jeszcze nie widziałam polskich strojów ludowych, ale wszystko przede mną :) A, może, kiedyś sama będę mogła założyć taki strój? :)

      Usuń