Dziewczynka z książką

Dziś nadal pozostaje w temacie książkowym. Ale trochę z innej strony niż ostatnio. Dziś będzie o akcji społeczno-charytatywnej Dziewczynka z książką.
Dziewczynka z książką  to polski odpowiednik międzynarodowego ruchu GIRLWITHABOOK, poruszającego tematykę kobiet, dostępu do edukacji, równouprawnienia oraz mający na celu zgromadzenie funduszy na dofinansowanie bibliotek szkolnych w Pakistanie. Ruch GIRLWITHABOOK został założony jako wsparcie działań młodej pakistańskiej aktywistki o imieniu Malala.
O, co dokładnie chodzi w całej akcji? Przeczytajcie informacje na ten temat przygotowaną przez pomysłodawców polskiego ruchu Dziewczynka z książką.
"Naszym celem, podobnie jak w przypadku międzynarodowego GIRLWITHABOOK, jest podnoszenie wyżej wymienionych tematów oraz wydanie albumu ze zdjęciami Polek z książkami, na których, poprzez przyklejoną do książki karteczkę z napisem "I stand with Malala"/"Jestem z Malala", wyrażą swoje poparcie dla Pakistanki. Dopiero pieniądze ze sprzedaży albumu wesprą międzynarodową zbiórkę na rzecz szkół w Pakistanie. Akcja "Dziewczynka z książką" nie zbiera środków finansowych, dotacje przyjmujemy w zdjęciach.

Zdjęcie może wysłać każdy, adres e-mail: dziewczynkazksiazka@gmail.com

Kim jest Malala?

W 2009 roku, jedenastoletnia Malala przybiera pseudonim Gul Makai i zaczyna blogować dla BBC Urdu. W swoich postach opisuje swoją chęć nauki i problemy z dostępem do edukacji. Z czasem pojawiają się w nich strach i niepewność. W kontrolowanej przez Talibów Dolinie Swat w Pakistanie, gdzie mieszka, sprzeciwiająca się Malala staje się poważnym wrogiem.

9 października 2012. Uzbrojeni Talibowie zatrzymują autobus, którym Malala Yousafzai jedzie do domu. Wchodzą do środka, wywołują ją z imienia a następnie strzelają w głowę.

Pół roku później, po ciężkiej walce o życie, Malala wraca do szkoły ale już nie w rodzinnym Pakistanie a w Wielkiej Brytanii, gdzie została przewieziona jeszcze podczas leczenia.

Historia Malali poruszyła cały świat, który uznał odwagę i determinację dziewczynki. Stała się niewątpliwym symbolem walki o prawa kobiet i prawo do edukacji. W październiku 2011, Malala była nominowana do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokojowej przez Desmonda Tutu. W grudniu 2011, otrzymała pierwszą Narodową Nagrodą Pokojową dla Młodzieży w Pakistanie a ONZ ustalił 10 listopada Dniem Malali. Dziewczynka jest też najmłodszą osobą w historii nominowaną do Pokojowej Nagrody Nobla. Ban Ki Mun, sekretarz generalny ONZ, powiedział, że terroryści niczego nie boją się bardziej niż "Dziewczynki z książką". Te właśnie słowa stały się inspiracją dla GIRLWITHABOOK."
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zarówno o międzynarodowym ruchu, jak również o jego polskim odpowiedniku, odwiedźcie stronę Dziewczynka z książką oraz funpage akcji na facebooku. Możecie zamieścić u siebie baner “To miejsce wspiera edukację” - TU można go pobrać.
I rozpuśćcie wici! :)
4 komentarze:

 1. Bardzo interesujący tema, szkoda, że mam tak mało czasu teraz na czytanie i zagłębianie się w coś innego niż licencjat...

  Kariss :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz się przyłączyć, kiedy będzie mogła i chciała :) A teraz możesz po prostu polubić ich funpage na FB

   Usuń
 2. wspaniały pomysł z tą akcją !
  wstrząsająca historia ...
  wzięłabym w takich momentach kałacha i tym wszystkim inteligentom co psioczą na szkołę pokazała ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, co czujesz. Jednak my kobiety nie mamy aż tak źle w Polsce, prawda? Szczególnie, gdy się popatrzy przez pryzmat tego typu historii.

   Usuń