Wszystkiego najlepszego Fuji-san!

23 lutego - Dzień góry Fuji (富士山の日)

Japończycy kochają górę Fuji tak bardzo, że 23 lutego ustanowili Dniem Góry Fuji :)
Od wieków góra Fuji jest dla Japończyków świętą górą (dla wyznawców shintō Fuji to żeńskie bóstwo Konohana-no-sakuyahime-no-mikoto) i do dziś zajmuje w ich sercu szczególne miejsce. Każdy Japończyk powinien choć raz w życiu odbyć pielgrzymkę na szczyt Fuji. Taka pielgrzymka to zazwyczaj nocna wspinaczka, którą wieńczy zapierający dech w piersiach widok wschodzącego słońca. Niestety sama tego nie doświadczyłam, ale zdjęcia i wszelkie filmiki, które widziałam, robią mocne wrażenie.

                                                wschód słońca widziany z Fuji

Fuji (spolszczona nazwa to Fudżi) jest najwyższym szczytem Japonii (3.776 m n.p.m.) wznoszącym się na granicy dwóch prefektur, Shizuoka i Yamanashi, na wyspie Honsiu. Jest to zarazem wciąż czynny wulkan, choć ostatni wybuch miał miejsce w odległym 1707 roku. Fuji jest częścią Parku Narodowego Fuji-Hakone-Izu.

Niemal idealny w kształcie Fuji-san, jak nazywają go Japończycy, jest symbolem kraju kwitnącej wiśni i przyciąga każdego roku do prefektury Shizuoka tłumy turystów.

                                          Fuji podczas festiwalu Shibazakura

Sławna góra była natchnieniem dla równie sławnego artysty japońskiego - Hokusai’a Katsushiki i jego serii drzeworytów ukiyo-e pt. "36 widoków góry Fudżi”. Fuji nadal pozostaje ulubionym motywem w japońskiej sztuce.

23 lutego jest jak najbardziej słusznie wybranym dniem, by uczcić wspaniałą górę Fuji, ponieważ okres ten odznacza się szczególnie przejrzystym bezchmurnym niebem, dzięki czemu, są duże szanse, że uda się dostrzec słynny ośnieżony szczyt Fuji-san. Data - 23 lutego - ma również szczególne znaczenie dla rodziny królewskiej. Tego właśnie dnia w 1960 r. urodził się obecny następca tronu książę Naruhito.
Głównym jednak powodem dla którego dzień ten został wybrany jest fakt, że nazwa Góry Fuji po japońsku brzmi jak liczby 2, 2, 3. Proste, prawda? :)


Tu http://www.fujigoko.tv/live/camera.cgi?n=16 można "rzucic okiem" na Fuji-san. Oczywiście przy sprzyjających warunkach pogodowych :)* Źródła zdjęć: http://www.ukiyoe-gallery.com/; http://emorfes.com/

0 komentarze:

Prześlij komentarz