Na dalekiej północy dziś święto

Tak sobie zerknęłam w kalendarz i oto widzę, że dziś jest bardzo interesujące święto! Mianowicie, dziś kraje skandynawskie, Finlandia i Rosja obchodzą Międzynarodowy Dzień Samów! I, nie, nie mam tu na myśli żadnego Samuela czy Samanty ani tym bardziej Samu - sklepu z czasów PRL :) Samowie, to tylko ładniejsza i mniej pejoratywna nazwa Lapończyków :)))
                                                                       
Po raz pierwszy święto to było obchodzone 6 lutego 1993 roku.
A wszystko zaczęło się właśnie 6 lutego w Trondheim, ale w roku 1917, kiedy to miało miejsce pierwsze Zgromadzenie Narodowe Samów. Było to pierwsze spotkanie tego typu przedstawicieli Samów z północy i południa, z różnych krajów skandynawskich, w celu omówienia wspólnych szeroko pojętych zagadnień publicznych oraz wszelkich problematycznych kwestii. W 1956 roku powstał Związek Samów, który reprezentował interesy norweskich, szwedzkich i fińskich Samów. Rosyjscy Samowie dołączyli do tego grona dopiero w 1992 roku, po zmianach okresu pierestrojki. To właśnie członkowie Związku Samów zatwierdzili narodowe flagę i hymn Samów ("Sámi soga lávllaat" https://www.youtube.com/watch?v=UTWUkip6Yok).
Na jednym ze zjazdów Związku Samów (w 1992 r.), aby uczcić pierwszy zjazd z 1917 roku, dzień 6 luty został ustanowiony Narodowym Dniem Samów (Sámi álbmotbeaivi). Zjazd ten dał również początek Parlamentowi Samów.

Lihkku Beivvin! (o ile się nie pomyliłam :))

* Źródła zdjęć: pinterest.com i tv2.no

0 komentarze:

Prześlij komentarz